1. Palun ära jäta töövestlusel mitteosalemisest teavitamata!
Vaieldamatult üks kõige suurem probleem, millega igapäevaselt kokku puutuma peame on see, et kokkulepitud ajal jäetakse töövestluse lihtsalt tulemata. Lisaks ei vastata ka telefonile justkui hakkaks see näppe kõrvetama, rääkimata mitteilmumise põhjendamisest.
Ükski tööandja ei soovi oma meeskonda vastutustundetuid töötajaid, kuid elementaarne viisakus eeldaks vähemalt ausat äraütlemist, et tööandja ilmaaegu oma aega ootamise peale ei kulutaks. On ju ajalises mõttes nendega arvestatud ja muud ülesanded edasi lükatud.
2. Bruto ja netopalk – palun erista neid!
Tööturul on kokku lepitud, et töötasust räägitakse alati brutos. Põhjuseks asjaolu, et tööandja ei tea tulevase töötaja valikuid ega maksukoormust. Brutopalk on töötaja töötasu koos tulumaksu ja teiste maksudega (nt töötuskindlustusmaks 1,6%, kogumispension 2%). Lisaks sõltub tulumaksu suurus töötaja valikust või võimalusest.
Seega, kui kontole laekub väiksem summa, kui tööpakkumises oli välja toodud ning tunned, et sind on petetud, siis suure tõenäosusega on makstud ära kõik maksud (ehk teisisõnu, brutopalk muutus netopalgaks).
3. Tulumaksuvaba miinimumi avalduse esitamisega peaks iga inimene kursis olema!
Alles hiljuti oli juhtum, kus meie uus töötaja, sai kätte oma töötasu ning ei olnud sellega rahul. Selgus, et ta polnud kursis tulumaksuvaba miinimumi kasutamise võimalustega. Alates aastast 2018 saab töötaja ise määrata, millises ulatuses ta tulumaksuvabastust soovib (aastas kuni 6000 eurot) Selleks tuleb täita avaldus, mis jääb raamatupidajale aluseks maksuvaba tulu arvestamiseks.
4. Kas ikka kindlalt soovid seda tööd?
Kõigepealt tee ära kodutöö ja uuri tööandja kodulehte sh üldist ettevõtte käekäiku.
Kui kandideerid pakutud ametikohale, siis mõtle enda jaoks selgeks, kas see töö sind homme ka kõnetaks. Mis paneks su silma särama ja millised on sinu ootused tulevikus. Millisele tasemele soovid ennast arendada ja kuhu tulevikus jõuda. Igal ametikohal on võimalik ennast täiendada, olgu see siis koristaja, traktorist või müügimees.
Kõigi jaoks on lihtsam, kui töövestlusi saab pidada inimestega, kes päriselt ka sellest tööst huvitatud on.
5. Kaasajasta oma CV ja kohanda see vastavalt ametikohale, millele kandideerid!
Tihti on CV-de kirjeldustes soovitud ametikoht, nt turundus- või müügijuht, tegelikult kandideeritakse töödejuhataja või autojuhi ametikohale.
Sageli selgub esmase vestluse käigus, et kandidaat on just äsja vahetanud kodulinna, mis nüüd sobib pakutud töö asukohaga, kuid CV-s on see parandamata. Tavaliselt läheb selline CV mittevalitute hunnikusse ja põhjenduseks saab ebamõistlik kaugus töökohast. Tihti otsime puhastusteenindajat, kuid CV-s loetletakse kõik koka või tõstukijuhi oskused jne..
Kui oled pääsenud vestlusele, siis pane kirja kõik küsimused, mida tahad tööandjale esitada, sest vestlusel olles on need peast justkui pühitud.